1961: „Are You Lonesome Tonight” hitem w Wielkiej Brytanii

1961: „Are You Lonesome Tonight” hitem w Wielkiej Brytanii ons.pl

26 stycznia 1961 roku piosenka „Are You Lonesome Tonight” Elvisa Presleya trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia spędziła 4 tygodnie.

Utwór „Are You Lonesome Tonight” w 1926 roku skomponowali Roy Turk i Lou Handman. W 1927 roku stał się on dużym przebojem. Nagrało go wielu artystów. Jako pierwszy zrobił to Charles Hart, następnie piosenkę zaśpiewali też Vaughn De Leath czy duet Jerry Macy i John Ryan. W 1950 roku wykonanie orkiestry Blue Barron znalazło się w pierwszej dwudziestce amerykańskiej listy przebojów. Posłuchajcie tego nagrania.

W kwietniu 1960 roku nową wersję „Are You Lonesome Tonight” nagrał Elvis Presley. Zasugerował mu to menedżer Colonel Parker, ponieważ była to ulubiona piosenka jego żony Marie. Muzyk uważał, że jest to za trudne i nie podoła temu zadaniu. Poprosił wszystkich, żeby opuścili studio i kazał zgasić światło. Po drugiej próbie artysta zwrócił się do producenta -  Steve’a Sholesa:

"

Wyrzuć to nagranie. Nie mogę tego zrobić porządnie - powiedział.

"

Jego prośba została jednak zignorowana. Presley postanowił spróbować ponownie. Trzecie podejście okazało się sukcesem. Aranżacja jest bardzo zbliżona do wersji Blue Barron.

Władze wytwórni nie wydały tego singla od razu. Uważały, że nie pasuje on do nowego stylu Presleya. Ostatecznie nagranie ujrzało światło dzienne w listopadzie 1960 roku. Piosenka zadebiutowała na 35. miejscu amerykańskiej listy przebojów, a dwa tygodnie później znalazła się na szczycie zestawienia. Był to 15. utwór w karierze Elvisa, któremu się to udało. W styczniu 1961 roku kompozycja odniosła podobny sukces w Wielkiej Brytanii. Singiel sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy na całym świecie. 

Popularność utworu sprawiła, że w późniejszych latach swoje wersje „Are You Lonesome Tonight” nagrali kolejni artyści. Frank Sinatra zamieścił tę piosenkę na płycie „All Alone”, która ukazała się w 1962 roku. 

Dwa lata później zrobił to zespół The Lettermen. Kompozycję zaśpiewali także: Pat Boone, Doris Day i Bobby Solo.

Którą wersję „Are You Lonesome Tonight” lubicie najbardziej?

Więcej: