1960: Premiera filmu „G.I. Blues” Elvisa Presleya

1960: Premiera filmu „G.I. Blues” Elvisa Presleya ons.pl

23 listopada 1960 roku na ekrany amerykańskich kin wszedł film „G.I. Blues”. Wystąpił w nim Elvis Presley. O czym opowiada produkcja?

„G.I. Blues” („Żołnierski blues”) to komedia muzyczna w reżyserii Normana Tauroga. W roli głównej - Tulsy McLeana - wystąpił Elvis Presley. W rolę Tiny wcieliła się Letícia Román, Lili - Juliet Prowse, a sierżanta McGrawa zagrał Arch Johnson. 

Film opowiada o przygodach żołnierza Tulsy McLeana, który interesuje się muzyką. Jego jednostka stacjonuje w Zachodnich Niemczech. Mężczyzna marzy o otworzeniu własnego klubu nocnego po zakończeniu wojny, jednak zdaje sobie sprawę, że nie jest to proste. Tulsa wraz ze swoimi kolegami tworzą zespół i grają w niemieckich klubach muzycznych. W jednym z nich w szafie grającej odkrywa utwór „Blue Suede Shoes”, który śpiewa Elvis Presley.

McLean próbuje zebrać pieniądze, dlatego zakłada się z kolegą o imieniu Dynamite, że poderwie niedostępną tancerkę Lili. Mężczyźni walczą o względy koleżanki przez dłuższy czas. Kiedy Dynamite zostaje przeniesiony na Alaskę, Tulsa coraz bardziej zbliża się do Lili. Dziewczyna zaczyna się w nim zakochiwać. Jak zakończyła się ta historia? 

Zdjęcia kręcono w studiu Paramount Pictures, a część scen - w Niemczech. W Stanach Zjednoczonych premiera odbyła się 23 listopada 1960 roku. Krytycy niezbyt przychylnie przyjęli produkcję. Innego zdania byli jednak widzowie. Film znalazł się na 14. miejscu listy najchętniej oglądanych obrazów w 1960 roku i zarobił ponad 4 miliony dolarów. Recenzenci byli pod wrażeniem gry aktorskiej Elvisa Presleya. „G.I. Blues” otrzymał 3 nominacje do nagrody Grammy: za najlepszą ścieżkę dźwiękową, najlepsze wystąpienie wokalne oraz najlepszy musical. 

Ścieżka dźwiękowa

Piosenki do filmu nagrał Elvis Presley. Trafiły one na płytę „G.I. Blues”. Był to 11. studyjny album wokalisty. Znalazło się na nim 11 kompozycji. Jednym z największych przebojów został utwór „Wooden Heart”, który w Wielkiej Brytanii przez kilka tygodni utrzymywał się na 1. miejscu list przebojów.

Na krążku znalazła się też nowa wersja „Blue Suede Shoes”. Piosenka została nagrana w 1956 roku. 

W marcu 1963 roku płyta pokryła się złotem. 

Strona A

1. "Tonight Is So Right for Love"  

2. "What's She Really Like" 

3. "Frankfort Special"  

4. "Wooden Heart” 

5. "G.I. Blues"  

Strona B

1. "Pocketful of Rainbows"  

2. "Shoppin' Around"  

3. "Big Boots"  

4. "Didja' Ever"  

5. "Blue Suede Shoes"  

6. "Doin' the Best I Can"  

Widzieliście ten film? 

Więcej: