1957: Elvis Presley wydał singiel „Jailhouse Rock”

1957: Elvis Presley wydał singiel „Jailhouse Rock” Mary Evans Picture Library/EAST NEWS

W październiku 1957 roku Elvis Presley wydał „Jailhouse Rock”. O czym opowiada ta piosenka?

Utwór „Jailhouse Rock” na potrzeby filmu o tym samym tytule skomponowali Jerry Leiber i Mike Stoller. 

"

Pamiętam jak przylecieliśmy do Nowego Jorku. Mieliśmy tam kilka imprez, kino i inne atrakcje. W sobotni poranek przyszedł do nas reżyser i zapytał, kiedy napiszemy dla niego piosenki do filmu. Odpowiedzieliśmy, że wkrótce je dostanie, na co on stwierdził: „Wiem. Zdrzemnę się i zaczekam aż mi je napiszecie”. Więc napisaliśmy 4 piosenki w 5 godzin i byliśmy wolni. "

Kilka postaci opisanych w tekście piosenki istniało naprawdę. Shifty Henry był znanym muzykiem z Los Angeles, z kolei The Purple Gang był prawdziwym gangiem. Używane w singlu sformułowanie „Sad Sack” używane było przez amerykańskich żołnierzy i odnosiło się do przegranych w czasie II wojny światowej.

Film „Jailhouse Rock” opowiada historię młodzieńca, który trafił do więzienia za zabicie mężczyzny. W areszcie rozwijał swój talent wokalny, a kiedy wyszedł na wolność, rozpoczął karierę muzyczną. Presley tańczy i wykonuje tę piosenkę w filmie wraz z grupą więźniów.

Według magazynu „Rolling Stone”:

"

„Jailhouse Rock” jest zdecydowanie głupkowatą kompozycją z ironiczną i żartobliwą narracją. Elvis zaśpiewał piosenkę w stylu rock and rollowym, nie zwracając uwagi na żartobliwy wydźwięk tekstu. Zapowiada solówkę gitarą w tak rozpaczliwy sposób, jakby wszystko miało się za chwilę przewrócić.  "

Piosenka trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów w 1957 roku. Podobny sukces Elvis odniósł w Wielkiej Brytanii rok później. Magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował ją na 67. pozycji „500 najwspanialszych piosenek wszech czasów”. 

Lubicie ten utwór? 

Więcej: