1956: Elvis Presley podbija amerykańską listę przebojów

1956: Elvis Presley podbija amerykańską listę przebojów ons.pl

Na przełomie października i listopada 1956 roku Elvis Presley osiągnął niebywały sukces. Został pierwszym artystą w historii, który zdetronizował samego siebie na amerykańskiej liście przebojów. 

Od 18 sierpnia do 27 października 1956 roku na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych znajdowała się piosenka „Hound Dog/Don’t Be Cruel” Elvisa Presleya. Po tym czasie król zdetronizował samego siebie. Na pozycję numer 1 trafił singiel „Love Me Tender” - jeden z najbardziej znanych utworów wokalisty. 

Autorem tekstu i muzyki jest Ken Darby, który napisał go pod pseudonimem swojej żony Very Matson. Prawa autorskie do piosenki ma również Presley. W tamtym czasie muzyk wymagał, by autorzy singli, które on wykonuje, oddawali mu połowę praw. Dlatego właśnie Darby zapytany o to, dlaczego przypisał autorstwo swojej żonie, odpowiedział:

"

Bo ona też tego nie napisała. 

"

Presley lubił ingerować w utwory, które miał zaśpiewać. Od początku do końca czuwał nad ich nagrywaniem. 

"

Dostosowywał muzykę i teksty do własnych potrzeb. Elvis ma najbardziej wyczulone ucho ze wszystkich osób, jakie poznałem. Nie czyta muzyki, ale nie musi. Musiałem tylko zagrać mu tę piosenkę raz, a on zrobił ją po swojemu. Potrafił doskonale ocenić, co do niego pasuje. Dlatego właśnie wybrał „Love Me Tender” jako piosenkę tytułową - wspomina Darby. "

Po raz pierwszy Elvis zaśpiewał „Love Me Tender” 9 września 1956 roku w programie „The Ed Sullivan Show” na krótko przed premierą filmu o tym samym tytule. Publiczność tak zachwyciła się kompozycją, że singiel został zamówiony przez ponad milion osób jeszcze przed oficjalną premierą.

Na 1. miejscu listy przebojów w USA utwór utrzymał się aż 5 tygodni, a w Wielkiej Brytanii dotarł do pozycji 5. Piosenka „Love Me Tender” jest numerem 437. na liście „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: