1954: Bill Haley nagrał utwór „Rock Around the Clock”

1954: Bill Haley nagrał utwór „Rock Around the Clock” Dezo Hoffmann/REX FEATURES/EAST NEWS

12 kwietnia 1954 roku Bill Haley zarejestrował piosenkę „Rock Around the Clock”. W latach 50. stała się ona hymnem zbuntowanej młodzieży.

Utwór „Rock Around The Clock” napisali Max C. Freedman i James E. Myers w 1952 roku. Ale pojawiło się wiele spekulacji co do faktycznego autorstwa. Wielu historyków uważa, że Freedman sam skomponował ten singiel. W 1953 roku Bill Haley odniósł sukces dzięki piosence „Crazy Man, Crazy”. Dzięki temu zaoferowano mu singiel „Rock Around The Clock”. Można go było usłyszeć w czasie koncertów grupy Bill Haley & His Comets, ale producent Dave Miller zabronił muzykom nagrania tej piosenki pod skrzydłami wytwórni Essex Records. 

Dopiero kiedy w 1954 roku Haley podpisał kontrakt z Decca Records, zespół mógł zarejestrować pierwszą wersję „Rock Around The Clock”. Było to 12 kwietnia 1954 roku w studiu w Nowym Jorku. Najpierw grupa pracowała nad utworem „Thirteen Women (and Only One Man in Town)”, a dopiero pod koniec sesji zajęła się „Rock Around The Clock”. Nagranie utworu trwało zaledwie 35 minut. W czasie pierwszej próby głos Haleya był tak cichy, że trzeba było powtórzyć wykonanie. Następnie inżynier dźwięku zmiksował dwie wersje i tak powstała ta piosenka. 

Kompozycja nie od razu stała się hitem. W 1955 roku użyto ją w filmie „Blackboard Jungle” i dopiero wtedy podbiła serca publiczności. „Rock Around the Clock” to pierwsze w historii nagranie rock and rollowe, które trafiło na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces odniosło w Wielkiej Brytanii. 

Singiel stał się hymnem zbuntowanej młodzieży w latach 50. Uważa się, że „Rock Around The Clock” wprowadził rock and rolla do głównego nurtu kultury. Piosenka znalazła się na 158. miejscu rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”.

Dzięki temu Haley nazywany był „ojcem rock and rolla” i „pierwszą gwiazdą rock and rolla”. Muzyk uważał nawet, że to właśnie on wymyślił nazwę „rock and roll”. Napisał piosenkę „Rock-A-Beatin’ Boogie”, a w jej refrenie zawarł słowa „Rock, rock, rock everybody/Roll, roll, roll everybody”.

Lubicie tańczyć do tego utworu?

Więcej: