19 lat temu zmarła Agnieszka Osiecka

19 lat temu zmarła Agnieszka Osiecka ADAM JAGIELAK/AGENCJA SE/EAST NEWS

Była poetką, pisarką, dziennikarką i reżyserem, ale przede wszystkim autorką tekstów niezapomnianych piosenek. Przypominamy najpopularniejsze z nich.

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie nawiązała współpracę ze Studenckim Teatrem Satyryków. Jej reportaże, eseje i teksty ukazywały się w wielu popularnych dziennikach i czasopismach. Współpracowała też z Teatrem Atelier w Sopocie. Osiecka napisała ponad dwa tysiące tekstów piosenek, które zostały wydane w takich zbiorach jak: „Żywa reklama” (1985), „Śpiewające piaski” (1989), „Opisanie szopki” (1991). Artystka współpracowała z wieloma polskimi muzykami, a efektem tej działalności były znane i uwielbiane przez wszystkich przeboje. 

Wśród najpopularniejszych utworów, do których słowa napisała Agnieszka Osiecka, są te w wykonaniu Maryli Rodowicz. To właśnie ona jest autorką „Małgośki” czy piosenek: „Niech żyje bal”, „Diabeł i raj”, „Ballada wagonowa”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” i „Sing sing”.

Dla Edyty Geppert napisała tekst kompozycji „Nie żałuję”.

Skaldowie zaśpiewali utwór „Czarodzieje” czy „Króliczek”.

A Czerwone Gitary piosenkę „Nie spoczniemy”.

Z kolei Seweryn Krajewski wykonał utwór „Uciekaj moje serce”.

Zaś Andrzej Dąbrowski - „Zielono mi”.

Dla Majki Jeżowskiej napisała tekst do „A ja wolę moją mamę”.

W 2011 roku Maryla Rodowicz wydała album „Buty 2”, na którym znalazły się piosenki z wcześniej niepublikowanymi tekstami Agnieszki Osieckiej. Singlem promującym to wydawnictwo został utwór „Pieśń miłości”.

Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1997 na skutek choroby nowotworowej. Została pochowana na warszawskich Powązkach. Prezydent RP odznaczył ją pośmietnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej: