16 lat temu zmarł Scatman John

16 lat temu zmarł Scatman John Screen z youtube.com/Scatman John Official YouTube Channel

Scatman John zdobył olbrzymią popularność dzięki tanecznym przebojom, w których śpiewał w charakterystyczny dla siebie sposób. Przypomnijmy sobie najbardziej znane z nich. 

Scatman John, a właściwie John Paul Larkin, urodził się 13 marca 1942 roku w Kalifornii. Od małego miał problemy z mówieniem - jąkał się, przez co jego dzieciństwo było bardzo trudne. Nawet kiedy osiągnął sukces, dziennikarze często wytykali mu, że nie potrafi dokończyć zdania. Kiedy miał 12 lat, zaczął naukę gry na pianinie. Poznał też tajniki sztuki jazzowego śpiewania tzw. scatu. W jednym z wywiadów stwierdził nawet:

"

Gra na fortepianie pozwoliła mi w pewnie sposób wyrazić siebie. W czasie występów ukrywałem się za fortepianem, bo bałem się mówić.  "

Jazzman

W latach 70. i 80. rozpoczął karierę jako muzyk jazzowy. Występował w wielu klubach w Los Angeles. W 1986 roku wydał debiutancką płytę zatytułowaną po prostu „John Larkin”. Krążek nie zdobył większej popularności, a muzyk wpadł w alkoholizm i uzależnił się od narkotyków. Z nałogu pomogła mu wyjść żona. Stwierdziła, że artysta ma talent i nie pozwoli mu go zmarnować.

Narodziny Scatmana

W latach 90. przeprowadził się do Berlina. Tam narodził się Scatman John. Muzyk bał się, że słuchacze zorientują się, że się jąka, dlatego żona namówiła go, żeby opowiedział o tym w swoich piosenkach. Tak powstał utwór „Scatman (Ski Ba Bop Ba Dop Bop)”. Jego słowa mówią o tym, jak artysta pokonał jąkanie i miał zainspirować innych, którzy mają podobne trudności. Początkowo kompozycja nie była zbyt popularna, ale z czasem podbiła listy przebojów w całej Europie.

Scatman's World

Sukces pierwszego singla sprawił, że wkrótce potem Scatman nagrał kolejny utwór pt. „Scatman's World”. Piosenka dotarła do 10. miejsca brytyjskiej listy przebojów. Tekst opowiada o problemach świata, a w teledysku artysta prezentuje wyimaginowane miejsce zwane Scatland. 

Everybody Jam!

Oba utwory trafiły na płytę „Scatman's World”. Album sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Rok później ukazał się kolejny krążek Scatmana pt. „Everybody Jam!”. Nie powtórzył jednak sukcesu poprzedniego wydawnictwa w Europie, ale podbił rynek w Japonii. Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest piosenka tytułowa „Everybody Jam!”, która jest hołdem dla Louisa Armstronga.

Na płycie wydanej w Japonii znalazły się utwory bonusowe. Największą popularność zdobyły „Su Su Su Super Ki Re i” oraz „Pripri Scat”.

W 1998 roku zdiagnozowano u niego raka płuc. Mimo zaleceń lekarzy, Scatman nie przestał występować. Wydał nawet kolejną płytę pt. „Take Your Time”. Wkrótce potem został skierowany na leczenie. Zmarł 3 grudnia 1999 roku w swoim domu w Los Angeles. Miał 57 lat. 

Więcej: