15. rocznica śmierci George’a Harrisona

15. rocznica śmierci George’a Harrisona ons.pl

George Harrison zmarł 29 listopada 2001 roku. Był członkiem legendarnego zespołu The Beatles. Z sukcesem prowadził też karierę solową. Prezentujemy kilka ciekawostek na jego temat.

George Harrison urodził się 25 lutego 1943 w Liverpoolu. Przez wiele lat pozostawał w cieniu kolegów z The Beatles i nie był zbyt rozmowny. O jego życiu napisano już wiele. Czego jeszcze o nim nie wiecie? Przekonajcie się!

1. Był wielkim fanem Monty Pythona

Kiedy powstawał film „Żywot Briana” (org. „Monty Python's Life of Brian”), inwestorzy wycofali się, co groziło wstrzymaniem produkcji. Wtedy George Harrison postanowił przeznaczyć 4 miliony na dokończenie filmu tylko dlatego, że chciał go zobaczyć. Eric Idle nazwał to „najdroższym biletem na film w historii”.

2. Zdolny ogrodnik

Harrison uwielbiał pracę w ogrodzie. W latach 80. powiedział nawet:

"

Nie chcę robić kariery. W zasadzie jestem ogrodnikiem. "

Zatrudnił pracowników, aby pomogli mu pielęgnować 36-arowy ogród przy Friar Park. Autobiografię „I Me Mine” zadedykował ogrodnikom na całym świecie.

3. Najmłodszy z Beatlesów

Do grupy dołączył, kiedy miał zaledwie 14 lat. Był jednak na tyle zdolny, że zaimponował swoimi umiejętnościami Paulowi McCartneyowi. Kiedy grupa występowała w 1960 roku w Hamburgu, policja odkryła, że Harrison jest niepełnoletni i go deportowała.

4. Żona zostawiła go dla Erika Claptona

Harrison przyjaźnił się z Erikiem Claptonem. Żoną George’a była wtedy Pattie Boyd. Clapton szaleńczo się w niej zakochał. Wtedy Harrison stwierdził:

"

Wolę, żeby była z nim niż z jakimś palantem. "

Clapton napisał dla niej piosenkę „Layla”, a kilka lat później Harrison ożenił się po raz drugi z Olivią Trinidad Arias.

5. Potrafił grać na 26 instrumentach

George Harrison znany jest przede wszystkim jako świetny gitarzysta zespołu The Beatles. 

"

To gitarzysta, który nigdy nie był efektowny, ale który miał wrodzony zmysł muzyczny. Znakomicie potrafił wyeksponować piosenkę - twierdził Jann Wenner, założyciel magazynu „Rolling Stone”. "

Potrafił również grać m.in.: na basie, organach, pianinie, ukulele, harmonijce czy ksylofonie. 

6. Interesował się hinduizmem

Filozofia i religia indyjska wpłynęła na całe jego życie oraz twórczość. 

"

Dla mnie wyprawa do Indii, czytanie i słuchanie były jak objawienie - w końcu ktoś powiedział coś, co ma sens - stwierdził Harrison. "

Zainteresował się tradycją Hare Krishna i wyprodukował singiel „Hare Krishna Mantra”.

7. Był członkiem zespołu Traveling Wilburys

Skład grupy tworzyli wybitni muzycy. Wśród nich byli Bob Dylan, Jeff Lynne, Roy Orbison i Tom Petty. Zespół nagrał 2 studyjne albumy: „Traveling Wilburys Vol. 1” i „Traveling Wilburys Vol. 2”.

8. Dwukrotnie w Rock and Roll Hall of Fame

Harrison został dwukrotnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Po raz pierwszy w 1988 roku wraz z zespołem The Beatles, a następnie w 2004 roku jako artysta solowy.

9. Zaatakowany przez fana

W 1999 roku mężczyzna włamał się do jego domu w Anglii i dźgnął go nożem w klatkę piersiową. Z powodu choroby psychicznej został uznany za niewinnego i wysłany do szpitala psychiatrycznego. Od tego czasu stan zdrowia Harrisona pogarszał się. Artysta chorował też na raka.

10. Prochy w rzece

Harrison zmarł 29 listopada 2001 roku w Los Angeles. Jego ciało poddano kremacji. Zgodnie z ostatnią wolą artysty prochy zostały rozsypane w rzece Ganges w Indiach w czasie prywatnej ceremonii przeprowadzonej zgodnie z tradycją indyjską. Swoim spadkobiercom zostawił ponad 100 milionów funtów. 

Więcej: