14 lat temu zmarł Barry White

14 lat temu zmarł Barry White Wikimedia Commons/Nationaal Archief

Był wokalistą i kompozytorem. Jego największe przeboje to „You're the First, the Last, My Everything” i „Can't Get Enough of Your Love, Babe”. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Barry White urodził się 12 września 1944 roku w Galveston w Teksasie. W rzeczywistości nazywa się Barry Eugene Carter. Jego matka uwielbiała słuchać muzyki klasycznej, dlatego zainteresował się grą na fortepianie. Kiedy miał 14 lat, jego głos szybko uległ zmianie.

"

Jak każdy dzieciak, miałem bardzo piskliwy głos. A potem wszystko się zmieniło. Moja matka płakała, bo jej synek stał się mężczyzną - wspominał. "

Dwa lata później został aresztowany za kradzież. W więzieniu często słuchał piosenki „It's Now or Never” Elvisa Presleya. Później mówił, że ten utwór wpłynął na jego życie.

Początki kariery

Na początku zajmował się produkcją nagrań innych zespołów. Pierwszy sukces osiągnął z grupą Love Unlimited. To on jest autorem przeboju „Walkin' in the Rain with the One I Love”. Piosenka trafiła na 14. miejsce amerykańskiej listy przebojów w 1972 roku. W kolejnych latach współpracował z innymi artystami, ale ostatecznie zdecydował się na solową karierę. W marcu 1973 roku ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana „I've Got So Much to Give”. Z tego krążka pochodzi singiel „I'm Gonna Love You Just a Little More Baby”, który podbił listę przebojów w Stanach Zjednoczonych.

Największe przeboje

Wśród innych jego kompozycji, które znalazły się na szczycie list przebojów są: „Never, Never Gonna Give Ya Up”, „Can't Get Enough of Your Love, Babe”, „You're the First, the Last, My Everything”, „What Am I Gonna Do with You”, „Let the Music Play”, „It's Ecstasy When You Lay Down Next to Me” czy „Your Sweetness is My Weakness”.

Nagrody

White ma na koncie trzy nagrody Grammy, w tym dwie za piosenkę „Staying Power” z 1999 roku. W 2004 roku pośmiertnie został wprowadzony do Dance Music Hall of Fame, a w 2013 otrzymał gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Gwiazd. 

Choroba

Przez większość życia Barry White miał nadwagę. Ważył ok. 170 kg. Z tego powodu cierpiał na wiele schorzeń, m.in. na nadciśnienie. W kolejnych latach zachorował na cukrzycę i miał niewydolność nerek. Był dializowany i czekał na przeszczep nerki. W maju 2003 roku doznał poważnego udaru i wycofał się z życia publicznego. 4 lipca 2003 roku muzyk zmarł w szpitalu w Los Angeles. Miał 58 lat.

Więcej: