13 lat temu zmarł Maurice Gibb z zespołu Bee Gees

13 lat temu zmarł Maurice Gibb z zespołu Bee Gees Wikimedia Commons/AVRO

Muzyk zmarł 12 stycznia 2003 roku w Stanach Zjednoczonych. Popularność przyniosły mu występy w zespole Bee Gees. Przypominamy największe przeboje tej grupy.

Maurice Gibb urodził się 22 grudnia 1949 roku. Był bratem bliźniakiem Robina. Wychowywał się w Manchesterze (Wielka Brytania). W 1958 roku wraz z Barry’m i Robinem postanowił założyć zespół Bee Gees. Wprawdzie Maurice nie był głównym wokalistą, ale każda płyta zawierała kilka jego kompozycji. Grupa zdobyła popularność zwłaszcza w latach 70. i 80. Na koncie ma wiele niezapomnianych przebojów. Oto najbardziej znane z nich.

You Should Be Dancing

Utwór pochodzi z albumu „Children of the World”, który ukazał się w 1976 roku. Piosenka trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów, a w Wielkiej Brytanii była 5. To jedna z pierwszych kompozycji disco tego zespołu.

You Win Again

Utwór skomponowali Barry, Robin i Maurice Gibb. Ukazał się jako singiel w 1987 roku i trafił na płytę „E.S.P.”. Piosenka dotarła na szczyt brytyjskiej listy przebojów.

How Deep Is Your Love?

To popowa ballada napisana w 1977 roku. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Gorączka Sobotniej Nocy”. Kompozycja stała się olbrzymim hitem w Stanach Zjednoczonych. Przez 3. tygodnie utwór znajdował się na 1. miejscu tamtejszej listy przebojów. W 1978 roku zespół Bee Gees otrzymał za ten utwór nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze występ pop grupy”.

Night Fever

Kolejna piosenka z płyty ze ścieżką dźwiękową do „Gorączki Sobotniej Nocy”. Utwór został nagrany w kwietniu 1977 roku we Francji. Kompozycja znalazła się na 1. miejscu brytyjskiej i amerykańskiej listy przebojów.

Stayin' Alive

Ten utwór również pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do „Gorączki Sobotniej Nocy”. Singiel ukazał się 13 grudnia 1977 roku. To jedna z najbardziej znanych piosenek Bee Gees. W 2004 roku trafiła na 189. miejsce listy „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”.

Too Much Heaven

Piosenka pochodzi z albumu „Spirits Having Flown”, który ukazał się w lutym 1979 roku. W styczniu 1979 roku kompozycja trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 2 tygodnie.

Tragedy

Ten utwór również znalazł się na płycie „Spirits Having Flown”. Skomponowali go Barry, Robin i Maurice Gibb. W lutym 1979 roku piosenka trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów.

To Love Somebody

Piosenkę napisali Barry i Robin Gibb. Był to drugi singiel promujący debiutancki album zespołu Bee Gees pt. „Bee Gees 1st”. Krążek ukazał się w 1967 roku. Cover tego utworu nagrało wielu artystów. Wśród nich byli m.in.: Nina Simone i Michael Bolton.

Którą piosenkę Bee Gees lubicie najbardziej?

Więcej: