12 lat temu zmarł Czesław Niemen

12 lat temu zmarł Czesław Niemen GRZEGORZ ROGINSKI/REPORTER/EAST NEWS

Artysta zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie. Był wokalistą, kompozytorem i multiinstrumentalistą. Przypominamy jego największe przeboje.

Czesław Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Niemen-Wydrzycki, urodził się 16 lutego 1939 roku. Był jednym z najzdolniejszych polskich artystów. Zdobył uznanie nie tylko w kraju, ale też za granicą. Pierwsze sukcesy odnosił z grupą Niebiesko-Czarni, następnie występował z zespołem Akwarele

Dziwny jest ten świat

Przełomem w jego karierze okazał się występ na festiwalu w Opolu w 1967 roku. To właśnie wtedy zaśpiewał „Dziwny jest ten świat” - utwór, który stał się jednym z najbardziej znanych protest-songów. Czesław Niemen jest autorem zarówno muzyki, jaki tekstu tej piosenki.

Wspomnienie

Piosenka znalazła się na albumie „Dziwny jest ten świat”, który ukazał się w 1967 roku. Muzykę do wiersza Juliana Tuwima skomponował Marek Sart.

Sen o Warszawie

Utwór powstał w 1966 roku. Muzykę skomponował Czesław Niemen, a słowa napisał Marek Gaszyński. Jest to jedna z najbardziej znanych piosenek tego wokalisty.

Pod Papugami

Piosenka została stworzona na początku lat 60. Skomponował ją Mateusz Święcicki do słów Bogusława Choińskiego i Jana Gałkowskiego. Pierwszą wersję tego utworu nagrał zespół Czerwono-Czarni.

Czy mnie jeszcze pamiętasz?

Utwór pochodzi z albumu o tym samym tytule. Krążek ukazał się w 1969 roku. Słowa piosenki napisał Jacek Grań, a muzykę skomponował Czesław Niemen.

Płonąca stodoła

Piosenka pochodzi z płyty „Sukces”, która została wydana w 1968 roku. Jej słowa napisała Marta Bellan, a muzykę - Czesław Niemen.

Stoję w oknie

Singiel pochodzi z albumu „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”. Tekst tej piosenki napisał Edward Fiszer, a muzykę skomponował Czesław Niemen.

Czesław Niemen przez wiele lat zmagał się z nowotworem układu chłonnego. Zmarł 17 stycznia 2004 roku w szpitalu onkologicznym w Warszawie. Pogrzeb artysty odbył się 30 stycznia 2004 roku na Starych Powązkach w Warszawie.

Który przebój Czesława Niemena lubicie najbardziej?

Więcej: