Jaką bajkę w dzieciństwie lubiłeś najbardziej? [SONDA]

Jaką bajkę w dzieciństwie lubiłeś najbardziej? [SONDA] Pawel De Ville/EAST NEWS

Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalną sondę, w której możecie zagłosować na bajki, które w dzieciństwie podobały Wam się najbardziej.

„Miś Uszatek”, „Bolek i Lolek”, a może „Przygody Koziołka Matołka”? Które z tych bajek kochałeś najbardziej i do dziś wspominasz z łezką w oku? Wybierz z nami najlepszą z nich!

Wybieramy najlepszą bajkę z PRL-u

Bolek i Lolek

Twórcą tego serialu animowanego był Władysław Nehrebecki. Bajka powstała w latach 60. Bolek i Lolek przeżywają różne, często niecodzienne przygody. Ich przyjaciółką była Tola.

Krecik

Czeska bajka dla najmłodszych. Powstała w 1957 roku. Opowiada o przygodach tytułowego Krecika oraz jego leśnych przyjaciół. Kto z nas nie uwielbiał tej sympatycznej postaci?

Miś Uszatek

Polska bajka opowiadająca o tytułowym Misiu Uszatku, który „oklapnięte uszko ma”. Miał wielu przyjaciół, z którymi przeżywał niesamowite przygody. Słowa do piosenki tytułowej napisał Janusz Galewicz.

Pszczółka Maja

Serial animowany opowiadający o przygodach pszczółki Mai i jej przyjaciół: trutnia Gucia, pasikonika Filipa i Tekli. Piosenkę tytułową w wersji polskiej zaśpiewał Zbigniew Wodecki, w wersji niemieckiej wykonał ją Czech – Karel Gott. 

Przygody kota Filemona

Bajka powstała w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for. Najpierw wyemitowano pierwszą serię pt. „Dziwny świat kota Filemona”, a następnie drugą „Przygody kota Filemona”. Ich bohaterami są dwa koty: starszy – Bonifacy i młodszy Filemon.

Przygody Misia Colargola

Był to serial lalkowy, który powstał na przełomie lat 60. i 70. Jego głównym bohaterem jest miś Colargol, który marzy o tym, żeby pięknie śpiewać. Czy jego marzenie się spełni?

Reksio

Bajka w reżyserii Lechosława Marszałka. Produkowana w latach 1967–1990. Opowiada o przygodach tytułowego psa Reksia oraz jego przyjaciół i właścicieli.

Rozbójnik Rumcajs

Był to czechosłowacki serial animowany dla dzieci. Jego głównym bohaterem jest rozbójnik Rumcajs, który mieszka w lesie wraz z żoną Hanką i synem Cypiskiem.

Smerfy

Kto z nas nie kochał tych małych niebieskich stworzeń? Smerfy powstały w Belgii, a ich twórcą jest ilustrator Peyo. Ich największym wrogiem był Gargamel. Ścigał je wraz ze swoim kotem Klakierem.

Wilk i Zając

Radziecka kreskówka opowiadająca o Wilku, który nieustannie próbuje dopaść Zająca. Chyba wszyscy pamiętamy słowa Wilka: „Nu, pogodi!”, czyli „Ja ci pokażę!”.

A może uwielbialiście jakąś inną bajkę?

Więcej: