Zmarł Scotty Moore - gitarzysta Elvisa Presleya

Zmarł Scotty Moore - gitarzysta Elvisa Presleya screen z youtube.com/Elvis Australia

Muzyk miał 84 lata. Był współautorem takich przebojów jak „Hound Dog”, „Heartbreak Hotel” czy „Blue Suede Shoe”. 

Scotty Moore - wieloletni gitarzysta Elvisa Presleya - zmarł we wtorek 28 czerwca 2016 roku w swoim domu w Nashville. Przyczyna jego śmierci nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że od dłuższego czasu miał problemy ze zdrowiem.

"

Straciliśmy jednego z najlepszych ludzi, jakich kiedykolwiek poznałem. Miałem szczęście, że mogłem nazywać cię przyjacielem i cieszę się, że spotkałem cię jeszcze kilka dni temu. Gitarzysta, który zmienił świat… zwłaszcza mój. Mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciwko, że nadal będę kradł twoje melodie. Kocham cię, Scotty! - napisał na Instagramie Matt Ross-Spang, inżynier studia Sun Studio. "

Scotty Moore urodził się  27 grudnia 1931 roku w Gasden. Na gitarze zaczął grać, kiedy miał 8 lat. W latach 50. przeprowadził się do Memphis i założył zespół Starlite Wrangers. W 1954 roku Sam Phillips z wytwórni Sun Records poznał go z Elvisem Presleyem. Nagrali razem pierwszy singiel w dorobku muzyka pt. „That's All Right (Mama)”. 

"

Słyszałem, że Sam Phillips ma niewielkie studio nagraniowe i wytwórnię, dlatego poszedłem do niego, bo chciałem nagrać singiel. Wiedziałem, że tylko w taki sposób zdobędę popularność i będą mógł grać w różnych miejscach w mieście. Sam się zgodził i szybko się zaprzyjaźniliśmy. Pewnego dnia, kiedy piliśmy kawę, jego sekretarka powiedziała nam o Elvisie. Chciał coś nagrać w naszym studiu. Phillips poprosił, żebym sprawdził, co on potrafi. Przyszedł do mnie do domu 4 lipca i było to swego rodzaju przesłuchanie - wspominał Moore w 2010 roku. "

Wkrótce po tym, Moore, Black i D.J. Fontana założyli zespół Blue Moon Boys, który przez wiele lat występował z Elvisem Presleyem. Nagrali z nim takie przeboje jak: „Heartbreak Hotel”, „Mystery Train”, „Blue Suede Shoes”, „Hound Dog”, „Jailhouse Rock” czy „(You're the) Devil in Disguise”. 

Scotty wraz z grupą pojawił się także w czterech filmach Presleya: „Jailhouse Rock”, „Loving You", „King Creole” oraz „G.I. Blues”.

W jednym z wywiadów Keith Richards z grupy The Rolling Stones wyznał, że to właśnie Moore sprawił, że postanowił zostać gitarzystą. 

"

Wszyscy chcieli być jak Elvis, a moim marzeniem było grać jak Scotty - powiedział. "

Muzyk pracował także z takimi artystami jak: Richards, Ringo Starr, Carl Perkins, Jeff Beck, Levon Helm czy Ronnie Wood. W 2000 roku Scotty Moore został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Więcej: