Zbigniew Wodecki świętuje urodziny

Zbigniew Wodecki świętuje urodziny Tomasz Kaniewski

Muzyk urodził się 6 maja 1950 roku w Krakowie. Jest nie tylko wokalistą, ale też kompozytorem i prezenterem telewizyjnym. Przypomnijmy sobie jego największe przeboje.

Zbigniew Wodecki przygodę z muzyką rozpoczął, kiedy miał 5 lat. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie (klasa skrzypiec). Współpracował z Piwnicą pod Baranami i kabaretem Anawa. Przez kilka lat występował z Ewą Demarczyk. Jako solista zadebiutował w 1972 roku na festiwalu w Opolu. Odnosił sukcesy na festiwalach w kraju i zagranicą. Przez kilka lat był jurorem w programie „Taniec z gwiazdami”, prowadził także talent show „Droga do Gwiazd” i  „Twoja Droga do Gwiazd”. W 2016 roku zdobył dwa Fryderyki za album „1976: A Space Odyssey”. Wylansował wiele utworów, które pokochała cała Polska. Oto najbardziej znane z nich.

Pszczółka Maja

Chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby Zbigniewa Wodeckiego właśnie z tą piosenką. Utwór powstał na potrzeby serialu animowanego o tym właśnie tytule, a w oryginale po niemiecku zaśpiewał go Karel Gott. Kreskówka opowiada o przygodach pszczółki oraz jej przyjaciół: Gucia, Filipa, Tekli i Aleksandra.

Chałupy Welcome to

Singiel powstał w 1985 roku. Tekst napisała Grażyna Orlińska, a muzykę skomponował Ryszard Poznakowski.

Z tobą chcę oglądać świat

Ten utwór muzyk wykonał w duecie ze Zdzisławą Sośnicką. Słowa tej piosenki napisał Jonasz Kofta, a za muzykę odpowiedzialny był sam Wodecki.

Lubię wracać tam, gdzie byłem

Za tę piosenkę artysta otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie OIRT w Pradze w 1983 roku. Słowa do muzyki Wodeckiego napisał Wojciech Młynarski.

Zacznij od Bacha

Muzyk za ten utwór zdobył Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Interwizji Sopot 1978. Autorem tekstu jest Janusz Terakowski, a muzyki Zbigniew Wodecki.

Izolda

Muzyk zaśpiewał tę kompozycję podczas XVI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1978 roku. Słowa napisał Janusz Terakowski.

Rzuć to wszystko, co złe

Utwór pochodzi z albumu „Zbigniew Wodecki”, który ukazał się w 1976 roku. Tekst do muzyki Wodeckiego napisał Leszek Długosz.

Dobranoc, dobranoc

Tę piosenkę również skomponował Zbigniew Wodecki. Natomiast słowa napisał Zbigniew Książek.

Zbigniewowi Wodeckiemu życzymy wszystkiego najlepszego!

Więcej: