Pamiątki Prince’a trafią na aukcję

Pamiątki Prince’a trafią na aukcję ons.pl

Gitara, nagrania czy rękopisy tekstów piosenek - te i inne przedmioty należące niegdyś do Prince’a będzie można wylicytować 17 marca 2016 roku. Pamiątki zostały przekazane przez byłą żonę wokalisty oraz jego menedżera.

Mayte Garcia i Owen Husney zdecydowali, że przeznaczą na licytację przeprowadzoną przez dom aukcyjny Nate D. Sanders Auctions w Los Angeles gitarę Prince’a z 1959 roku, kostiumy wokalisty, w których występował na scenie, w tym kajdanki z kluczykiem, które można było zobaczyć w 1994 roku w programie telewizyjnym „Soul Train”, nagranie demo z 1978 roku oraz zaręczynowy pierścionek z diamentem, który artysta wręczył swojej byłej żonie Garcii. To właśnie on ma najwyższą cenę wywoławczą. Wynosi ona 100 tysięcy dolarów. Do biżuterii dołączone zostały ręcznie pisane teksty piosenek, które muzyk zadedykował swojej narzeczonej i uwiecznił na różowych kartkach w kształcie serca.

Z kolei cena wywoławcza 6-strunowego Gibsona to 60 tysięcy dolarów. Wiadomo już, że 5 procent kwoty uzyskanej ze sprzedaży instrumentu zostanie przeznaczone na cele charytatywne. Prince skomponował na tej gitarze wiele swoich pierwszych przebojów. 

Bardzo cennym przedmiotem jest taśma demo z 1978 roku, którą wokalista nagrał z byłym gitarzystą The Revolution - Dezem Dickersonem. Znajduje się na niej sześć utworów, a trzy z nich nigdy się nie ukazały. Ponadto można na niej usłyszeć wczesne wersje takich piosenek Prince'a jak: „So Blue”, „Gotta Broken Heart Again”, „Sometimes it Snows in April”. Aby zakupić tę płytę, trzeba mieć co najmniej 20 tysięcy dolarów.

Pamiątki związane z popularnymi artystami cieszą się olbrzymią popularnością. Na początku marca 2016 roku Bob Dylan za 15 milionów dolarów sprzedał prywatną kolekcję przedmiotów, składającą się m.in. z: ręcznie pisanych tekstów piosenek, zdjęć z koncertów i prób czy rękopisu książki „Tarantula”. Pod koniec lutego na jednej z aukcji sprzedano najdłuższy zachowany kosmyk włosów Johna Lennona. Nabywca zapłacił za niego 35 tysięcy dolarów, czyli ok. 140 tysięcy złotych. Z kolei w listopadzie 2015 roku na licytacji organizowanej przez dom aukcyjny Julien’s kupiono gitarę Beatlesa za 2,4 mln dolarów.

Kupilibyście jakieś pamiątki związane z Prince’em?

Więcej: