75. rocznica urodzin Johna Lennona

75. rocznica urodzin Johna Lennona Archivi Farabola/EAST NEWS

John Lennon urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu. Był założycielem legendarnej grupy The Beatles. Przypominamy kilka ciekawostek o jego twórczości. 

John Winston Lennon był wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów. Wylansował wiele przebojów, nie tylko z grupą The Beatles. Z sukcesem prowadził też karierę solową. 

Dzieciństwo

Wychowywała go ciotka Mimi. Właściwie nie miał kontaktu z ojcem, a z matką spotykał się bardzo rzadko. To Julia Lennon nauczyła syna grać na banjo i zaraziła miłością do muzyki Elvisa Presleya. W 1957 roku kupiła mu pierwszą gitarę, z czego nie była zadowolona ciotka. Według niej:

"

Gitary są w porządku, ale nie uda ci się dzięki nim zarobić. "

Początki Beatlesów

W tym samym roku założył zespół The Quarrymen, a w lipcu poznał Paula McCartneya. Bardzo szybko się zaprzyjaźnili i zaczęli tworzyć piosenki. Wkrótce poznali George’a Harrisona i zmienili nazwę na The Beatles. 

"

Wszyscy podziwialiśmy Johna. Był od nas starszy i był liderem, największym dowcipnisiem i najmądrzejszy pod każdym względem.  "

Sukces The Beatles

Grupa bardzo szybko zdobyła popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też w Stanach Zjednoczonych.

Według Johna Lennona:

"

Chrześcijaństwo przeminie, zniknie. Nie wiem, co będzie pierwsze: chrześcijaństwo czy rock’n’roll. Jesteśmy bardziej popularni niż Jezus.  "

Te słowa wywołały wiele kontrowersji i jeszcze przez wiele lat muzycy musieli się z nich tłumaczyć. 

Kariera solowa

Lennon odszedł z The Beatles w 1969 roku, ale zgodził się od razu nie ujawniać tej informacji. 

"

Nadal kocham tych chłopaków. Zespół The Beatles nie istnieje, ale John, Paul, George i Ringo nadal są przyjaciółmi. "

Nagrał 3 albumy z Yoko Ono: „Unfinished Music No 1: Two Virgins", „Unfinished Music No 2: Life With The Lions” i „Wedding Album”. W 1971 roku ukazał się jeden z najbardziej popularniejszych krążków „Imagine”. 

W listopadzie 1980 roku wydał płytę „Double Fantasy”, który stanowił muzyczny dialog z Yoko Ono. 

Życie prywatne 

Pierwszą żoną Lennona była Cynthia Powell. Ożenił się z nią, ponieważ zaszła w ciążę. 8 kwietnia 1963 roku urodził się ich syn Julian. 7 lipca 1966 roku muzyk poznał japońską artystkę Yoko Ono. Wkrótce potem rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną. Wraz z Yoko Ono organizował serię protestów przeciwko wojnie w Wietnamie. Para pobrała się na Gibraltarze w marcu 1969 roku. 

Śmierć

John Lennon został zastrzelony 8 grudnia 1980 roku w bramie swojego domu Dakota na Manhattanie. Sprawcą był Mark David Chapman, którego skazano na dożywocie. Yoko Ono tak napisała w oficjalnym oświadczeniu: 

"

Nie będzie pogrzebu Johna. John kochał i modlił się za wszystkich ludzi. Proszę, pomódlcie się za niego.  "

W tym roku z okazji 75. rocznicy urodzin Lennona Yoko Ono postanowiła pobić rekord świata i zgromadzić jak najwięcej osób w Central Parku w Nowym Jorku. Mieli oni utworzyć znak pokoju.

Aby ustanowić rekord, na miejscu powinno pojawić się 5 tys. uczestników. Tak się jednak nie stało, ale mimo wszystko artystka podziękowała zgromadzonym.

"

Dziękuję, że dziś przyszliście. Bardzo to doceniam. Kocham was! "

Których przebojów Johna Lennona słuchacie najchętniej?

Więcej: