42 lata temu zmarła Cass Elliot z The Mamas & The Papas

42 lata temu zmarła Cass Elliot z The Mamas & The Papas Wikimedia Commons/RCA Records

Artystka zmarła 29 lipca 1974 roku w Londynie. Miała 32 lata.

Cass Elliot, a właściwie Ellen Naomi Cohen, urodziła się 19 września 1941 roku w Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Imię Cass przybrała w liceum, prawdopodobnie na cześć aktorki Peggy Cass. Natomiast nazwisko Elliot, aby upamiętnić zmarłą koleżankę. Artystka chodziła do George Washington High School razem z Jimem Morrisonem z zespołu The Doors. Początkowo interesowało ją aktorstwo i tuż  przed ukończeniem szkoły, wyjechała do Nowego Jorku, żeby tam pracować w teatrze. Przez jakiś czas występowała w musicalu „I Can Get It for You Wholesale ”, ale w 1962 roku zastąpiła ją Barbra Streisand. W tej sytuacji wyprowadziła się do Waszyngtonu.

The Mamas & the Papas

W latach 60. występowała z grupą The Big 3, a następnie z The Mugwumps. Kolejnym zespołem, z którym zdobyła największą popularność był The Mamas & the Papas. Według wielu obserwatorów Elliot była najbardziej charyzmatyczną członkinią kapeli. Wszyscy lubili ją za jej optymizm i poczucie humoru. Wraz z grupą wylansowała takie przeboje jak  „California Dreamin’”, „Monday, Monday” czy „Words of Love”.

Kariera solowa 

Kiedy w 1968 roku zespół The Mamas & The Papas zakończył działalność, Mama Cass postanowiła rozpocząć karierę solową. Podpisała kontrakt na występy w Caesars Palace w Las Vegas. Piosenkarka miała koncertować przez 3 tygodnie, zarabiając 40 tys. dolarów na tydzień. Każdego wieczoru miały odbywać się 2 show. Zanim to się stało artystka postanowiła odpowiednio się przygotować. Narzuciła sobie bardzo restrykcyjne zasady odżywiania i schudła ponad 45 kilogramów. Doprowadziło to do wrzodów żołądka i problemów z gardłem, które Elliot postanowiła leczyć domowymi sposobami: piła mleko i jadła śmietanę (przez co znów przytyła). Na 3 tygodnie przed pierwszym występem Cass była przykuta do łóżka, a producent muzyczny i zespół próbowali ułożyć program show na własną rękę. W dniu koncertu czuła się źle, ale musiała pojawić się na scenie. Jej głos był słaby i ledwo słyszalny, co nie spodobało się publiczności. Nieudany debiut tak zasmucił wokalistkę, że wpadła w głęboką depresję i na jakiś czas przerwała karierę. 

Śmierć

Latem 1974 roku Cass Elliot zagrała serię koncertów w Londynie. Na większość z nich przybył komplet publiczności. Cieszyła się, że po ostatnim występie, który odbył się 28 lipca, otrzymała owację na stojąco. Wieczorem odpoczywała w wynajętym mieszkaniu w Londynie. Zmarła we śnie na 2 miesiące przed 33. urodzinami. Przyczyną śmierci był atak serca.

Więcej: