1969: The Beatles nagrywa utwór „Polythene Pam”

1969: The Beatles nagrywa utwór „Polythene Pam” ons.pl

28 lipca 1969 roku zespół The Beatles pracował nad piosenką „Polythene Pam”. Utwór trafił na płytę „Abbey Road”.

Piosenkę „Polythene Pam” skomponował John Lennon, ale prawa autorskie przypisano duetowi Lennon-McCartney. Singiel powstał już w 1968 roku, ale Beatlesi nagrali go dopiero rok później. Utwór śpiewany jest ze specyficznym akcentem, a słowa „yeah, yeah, yeah” odnoszą się do „She Loves You”.

Postać Polythene Pam prawdopodobnie odnosi się do Pat Dawson, która była fanką zespołu. 

"

Zaczęłam chodzić na ich koncerty w 1964 roku, kiedy miałam 14 lat. Zaprzyjaźniłam się wtedy z nimi. Kiedy grali za miastem, po występie podwozili mnie do domu. W tamtym czasie zaczęli mnie nazywać Polythene Pat. To żenujące. Uwielbiałam jeść polietylen. Czasami nawet podgrzewałam go i jadłam, gdy ostygł. A potem mój znajomy dostał pracę w fabryce polietylenowy torebek, więc miałam darmowy zapas - wyznała Dawson.

"

Mówi się, że utwór nawiązuje też do dziewczyny brytyjskiego poety Roystona Ellisa, z którym Beatlesi się przyjaźnili. 

Zespół The Beatles nagrał demo „Polythene Pam” w maju 1968 roku. Początkowo piosenka miała znaleźć się na płycie „White Album”, ale ostatecznie tak się nie stało. Grupa rozpoczęła tworzenie połączonych utworów „Polythene Pam/She Came In Through The Bathroom Window” 25 lipca 1969 roku. John Lennon zagrał na gitarze akustycznej, Paul McCartney na basie, George Harrison na gitarze prowadzącej, a Ringo Starr na perkusji. W kolejnych dniach Beatlesi zarejestrowali partie wokalne. Utwór był gotowy 30 lipca i znalazł się na płycie „Abbey Road”.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: